Проф.Дамян Попхристов: Апостол Павел идва първо във Филипопол (Пловдив)

  Переглядів 23,587

Portal12.bg - Портал 12

Portal12.bg - Портал 12

5 років тому

Портал12 е алтернативна медия. Подкрепете ни от тук ► portal12.bg/podkrepa или от тук ► www.paypal.me/portal12
Тайната история на България вече се разбулва - вижте видео лекцията на проф.Дамян Попхристов за автентичната история на ранното християнство и доказателствата на проф.Асен Чилингиров по темата за Апостол Павел, Филипи и Филипопол (Пловдив)

КОМЕНТАРІ: 19
@user-tw2ge3if8d
@user-tw2ge3if8d 5 років тому
Г-н. Попхристов изключително се радвам да чуя новите разкрития и че ви прави чест да представите отново изкючителния труд и себеотдаденост към българската кауза на проф. Чилингиров този изключителен патриот и истински учен и българин. Прочела съм всичко което може да се намери. Този човек доказа поредните лъжи на гърците и показа истините кои са първите християни траките българи. Получили го лично от Апостолите Андрей и Сила ( Павел). Те са проповядвали тук. Предлагам на всеки да прочете тези уникални изследвания. Бог да пази България!
@user-km5qf6iu6q
@user-km5qf6iu6q 5 років тому
@Urantia Няма такова нещо, не го твърди само той, и протестантските църкви в Щатите имат това знание, само ние не знаем, от нас се крие.
@ro0607
@ro0607 4 роки тому
@Urantia Имай малко срама бре човеко!
@PhoenixA380
@PhoenixA380 9 місяців тому
Благодаря и Бог да Ви Благослови в начинанието Ви да просветите всички нас!
@efendi884
@efendi884 4 місяці тому
Бях на площада, когато папа Йоан Павел II беше в Пловдив. Над сцената имаше надпис: "По стъпките на апостол Павел". От това по-голямо доказателство, здраве му кажи!
@acad.georgikozarev5041
@acad.georgikozarev5041 2 роки тому
Сърдечно благодаря!
@mayadobrislavova1413
@mayadobrislavova1413 3 роки тому
Благодаря!!!
@yayaya8002
@yayaya8002 4 роки тому
Игнорирайки потресаващи неща под мен/над моя коментар и т.н. дори без да отделям една секунда повече за коментар на това. Поклон пред труда и изложението и на Вас, Професор Попхристов, и на Професор Чилингиров, чиито труд е все още на екрана ми от момента, от който ми се изпрати за пръв път от Academia.edu преди 2 седмици. Мога да говоря безспир за престъпленията извършени към нас от определени "страни" и както беше споменато, "Бог вижда" (както и наказва респективно и спрямо делата!). Много важен въпрос: това би било на раменете на нас като народ и е част от много по-голям дискурс в тази насока, за който би било наш дълг в скорошен момент всички да мислим и помогнем с каквото можем (!), но какво правим за да си върнем толкова безсрамно ограбено наследство, като това например, което е криминален акт? Знае ли някой дали нещо се прави за това в момента? Миналата година тези хора са имали най-добрата си година по отношение на туризма и това за сметка на нас, някои от нас няма много дълго да търпят това! И последно, много би било полезно и необходимо да се сложат субтитри на такова видео. Благодаря много отново
@venelinarnaudov7416
@venelinarnaudov7416 4 роки тому
Аз съм доста скептичен към безгрешността на Библията. Няма да навлизам в подробности, но допускам, че и в този разказ има неточности. Съмнявам се, че Лука е бил свидетел на всичко, което описва от първо лице. Също така смятам, че повечето новозаветни писания са съставени/събрани доста по-късно от приетото време и то от неизвестни хора, а имената на "авторите" са поставени за тежест. Описанието за пътуването на Павел от Троада до Филипи и нататък съдържа някои несъответствия, които пораждат съмнения. Обаче и тезата, че Филипи бил всъщност Филипопол не е 100% безгрешна. Което затвърждава мнението ми, че случката, ако наистина се е случила, не е протекла така, както е описана.
@venelinarnaudov7416
@venelinarnaudov7416 4 роки тому
Гледам доклада и вече имам някои забележки. 1. Според картата на римските провинции Пловдив не е в Македония, а в Тракия. upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/RomanEmpire_117.svg 2. Наличието на амфитеатър и римски надписи не отхвърля възможността в този град да са живели и християни. Подобни находки имаме и в Пловдив и в София/Сердика. Трябва да се отбележи, че дори и в някой град да е имало християнска община, тя е била много малка. Поне до началото на 4ти век (приемането на религиозната толерантност от Галерий, а по-късно и налагането на християнството като официална религия на Римската империя). Делът на изявените християни до Константин е бил незабележим и недостатъчен за каквито и да е промени в инфраструктурата (премахването на амфитеатри, езически храмове и подобни) и бита.
@venelinarnaudov7416
@venelinarnaudov7416 4 роки тому
3. Според мен, историята с тъмницата и тъмничаря е измислена за да са покаже божията закрила над Павел и другарите му. Подобно и много други чудеса, знамения и случки, които никога не биха могли да бъдат потвърдени или отречени. Библията няма претенциите да е учебник по история или география. По времето, когато християнството се е зараждало, та и до късното средновековие, никой не е поставял под съмнение и една дума. А и не е имал възможност да провери кое как е било. Подобно и за житията на апостолите и по-късните светии, включително Кирил и Методий. Там важното е било поучението, а не фактите. 4. Защо в Пловдив няма традиция, която да говори за идването на Павел и създаването на първата християнска община в Европа? Няма и други документи. Пловдив е бил ромейски дълго време и би трябвало навсякъде да има позовавания на тва посещение. Да си спомним, че католическата църква тръби наляво и надясно, че е основана от апостол Петър, който е бил нейният първи епископ, пък после прадал катедрата на Климент, за което имало писмо. Пък накрая се оказа, че въпросното писмо, било късна фалшификация. Ако наистина Пловдив е новозаветния Филипи и Павел е положил начало на християнска община, която след това прераства в епископия, това трябва да е написано едва ли не на всеки ъгъл. 5. Сам по себе си фактът, че Пловдив се развива като по-голям християнски център от Филипи до Кавала, не е аргумент против наличието на раннохристиянска община там. И Рим и Константинопол се развиват като (световни) центрове на християнството, а Антиохия и Иерусалим западат. Да не говорим за останалите места, за които в Новия завет се споменава апостолска дейност. 6. Описанието на новозаветния Филипи повече отговаря на Филипопол отколкото на градчето до Кавала. Това са аргументи в полза на Пловдив, но не и доказателство, че наистина това, което е описано в Деянията се е случило въобще и то точно така. Възможно е да е по-късна компилация на разни разкази от човек, който никога не е бил на тези места.
@user-sz2zf9if4v
@user-sz2zf9if4v 3 роки тому
www.globalgreyebooks.com/childs-history-of-england-ebook.html Обърнете внимание на 295 стр. деня след коронацията. За какво християнство и библия говорим?
@venelinarnaudov7416
@venelinarnaudov7416 3 роки тому
@@user-sz2zf9if4v Не разбирам за какво говорите? За мен детските книжки не са аргумент.
@elisb9800
@elisb9800 Рік тому
Prochetete "Spisuzite ot Murtvo More" za istinskoto nachalo na hristianstvoto...
@user-fd4jq9nv5n
@user-fd4jq9nv5n 5 років тому
Отпред вляво доктор Румен Стоилов ли е?
@tomashomola272
@tomashomola272 3 роки тому
Филипи в гърция е село не е градче , баща ми е роден в този район. ..."град Тиатир" е "ключът" към тази загадка. ...а докато са копали основите на този блок лепнат върху синагогата защо не са повикали веднага архолози да запазят това богатство?
@apostolstamatov5580
@apostolstamatov5580 2 місяці тому
Още нещо по проблема за "Филипи и Филипопол" ukposts.info/have/v-deo/np6DiKV7qYWbro0.html
@user-fd4jq9nv5n
@user-fd4jq9nv5n 5 років тому
Дамяне, какви ги говориш...само траки?! Името на острова означава „тракийски Самос“. Името на острова се превежда и като „високата Тракия“ - от старогръцки σάμος = висок.
КИРПИЧ ОБ ГОЛОВУ #shorts
00:24
Паша Осадчий
Переглядів 4,7 млн
Завтра в школу с... | Шоу-квиз «Вопросики»
00:28
Телеканал СОЛНЦЕ
Переглядів 3,8 млн
Сын Расстроился Из-за Новой Стрижки Папы 😂
00:21
Глеб Рандалайнен
Переглядів 3,8 млн
проф.  Дамян Попхристов - Богомилството днес
45:50
Диана Мечкова
Переглядів 4,5 тис.
Невидимото I Дамян Попхристов
27:26
Новото познание
Переглядів 69 тис.