Римо-католицька церква на українських землях у першій половині ХІХ століття

  Переглядів 777

Радіо Марія Україна

Радіо Марія Україна

Місяць тому

В циклі історичної програми Magistra vitae цього разу почали розглядати становище римо-католицької церкви в Україні в першій половині ХІХ століття з істориком, архівістом Ганною Путовою.
Як знають наші постійні слухачі, декілька програм були присвячені розгляду становища православної та протестантських церков на теренах України в ХІХ ст. Цього разу говорили про ситуацію в римо-католицькій церкві.
Доволі цікавим є історичний контекст: загальна ситуація у Вселенській церкві у зв’язку з процесами секуляризації, що охопили спочатку Францію (у зв’язку з просвітництвом та Великою французькою революцією), а потім і весь західний світ (у зв’язку із наполеонівськими війнами).
Вірні римо-католицької церкви на українських землях, що опинилися у складі Австрійської та Російської імперій переживали складні часи життя в нових умовах політичної дійсності. Ці умови багато в чому відрізнялися, але мали й спільні риси: величезний тиск на церкву, тотальна секуляризація, прагнення проведення церковної політики незалежно від Апостольського Престолу.
Як римо-католицька церква вийшла з цієї ситуації нових історичних реалій, як здійснювала свою місію, як, незважаючи на державний тиск, вистояла й збільшувалася, - дізнавайтеся прослухавши передачу.
В програмі окреслені також яскраві постаті того часу - Папи Римські Пій VI, Пій VII, ув’язнені Наполеоном (на світлині - гробниця Пія VII в соборі Св. Петра; авторське право Westerdam - власна робота работа, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org/w/index..., імператори Наполеон, Олександр, Йосиф.
Розповіли про зміни адміністративно-територіального устрою дієцезій та створення нових єпархій в Російській імперії. Так, з'являється Луцько-Житомирська дієцезія, де у ХІХ столітті були такі єпископи: Каспер Казимір Цецішовський (1798-1828) - на світлині епітафія єпископу Цецішовському у Луцькій катедрі; Автор: Котис Олександр - власна робота, CC BY 3.0, uk.wikipedia.org/w/index.php?... Михайло Півницький (1831-1845); Каспер Боровський (1848-1883); Симон Мартин Козловський (1883-1891); Кирило Любовідзький (1897-1898); Болєслав Єронім Клопотовський (1899-1901).
Про інші цікаві факти дізнавайтеся з програми, продовження буде.
_____________________________
🙏 ПІДТРИМАТИ НАС 🙏 можна за допомогою:
💳 будь-якої банківської картки через LIQPAY ✅: bit.ly/RMUA_pidtrymka_LiqPay
🏦 за банківськими реквізитами ✅: radiomaria.org.ua/donate
🎙 Радіо Марія - некомерційна структура і існує виключно за рахунок пожертв, тому ми з вдячністю приймемо Вашу допомогу.
_____________________________
🔔 Підписуйтеся на наші ресурси 👇:
👉 UKposts - ukposts.info...
👉 Facebook - / radiomariaukraine
👉 Telegram - t.me/radiomaria2010
👉 Сайт - radiomaria.org.ua/
_____________________________
🔊 Слухайте нас через радіоприймачі на наступних частотах:
📻 Київ: 69,68 МГц
📻 Тернопіль: 71,03 МГц
📻 Рівне: 68,24 МГц
📻 Вінниця: 70,91 МГц
📻 Житомир: 70,04 МГц
📻 Кам'янець-Подільський: 73,73 МГц
📻 Городок: 73,55 МГц
📻 Запоріжжя: 71,51 МГц
📻 Львів: 66,26 МГц
📻 Хмельницький: 66,14 МГц
📻 Харків: 69,83 МГц
📻 Чернівці: 66,41 МГц
_____________________________
#РадіоМарія

КОМЕНТАРІ: 3
@tikva5
@tikva5 Місяць тому
цікаво, що майже завжди, коли говориться про становище церкви в якомусь столітті, то згадується про костьоли, імператорів, деяких священників. і не говориться про те, як ця віра впливала на людей, що були за постулати тоді, чи відрізнялося вчення, більше про персоналії, життя та побут в монастирях і багато іншого. і ще склалося враження, що гостя примхлива, наче вона не дуже хотіла говорити. ведучий просить розказати більше, а вона каже: а що там про нього розказувати? наче при рад владі розповідь - в нашому колгоспі було 3 трактори, 10 сівалок, збільшилися надої молока і колгоспники вже отримують не 1 мішок зерна на рік зарплати, а 2. таке собі..
@alekspolishchuk7858
@alekspolishchuk7858 Місяць тому
Так. Уявіть, що по суті відсутні дослідження з цієї теми взагалі. Навіть декілька книжок, коли навіть заявляють про тему - по суті її не розкривають. Ніхто не займається цією проблематикою. Ніхто такого дослідження не зробив - наукового, а не популярного. Так що так… по крихтах збираються розрізнені дані про середину 20 ст. що вже казати про 19?
@tikva5
@tikva5 Місяць тому
​@@alekspolishchuk7858 я думала, що розмова буде більш предметною, бо в гостях історик, архивіст. Можливо людина знає більше, але ні.. ми і так знаємо про Enlightenment Era
Богородиця просить постійно молитися! | Оксана ДМИТЕРКО
55:22
одни дома // EVA mash @TweetvilleCartoon
01:00
EVA mash
Переглядів 4,9 млн
Радіо Марія слухати зараз
Радіо Марія Україна
Переглядів 30